juuli 04, 2008

Kord üks all, teine peal..


Regionali populaarsusele on kõige rohkem kaasa aidanud tõenäoliselt Senzala grupp. Selle esindajad võitsid, ja pälvisid sellega üleriigilist tähelepanu, kolmel aastal - 1967, 1968, 1969 - võistluse nimega Berimbau de Ouro / Kuldne Berimbau.

Mõnda aega hiljem selgitas Marina Lemle nende fenomeni järgnevalt:

Omades taolisi kontakte ja kultuurilist tausta*, ei võtnud Senzalal kaua, et edu saavutada. Väikekodanlik publik võttis nende presentatsioone soojalt vastu, kuna noored teadsid, mida pealtvaatajad tahtsid: puhast esteetikat, organiseeritust-standardiseeritust ning sellest polnud neil puudus - nad olid äärmiselt metoodilised. Nende capoeira peegeldas "süsteemi" ja ehk täpselt selle tõttu oligi see nii meeldiv.

M Cobrinha Mansa kommenteeris 1994:

Keskklassi valged ei tahtnud oma käsi maha panna, neid mustaks teha või sooritada capoeira angola loomalikke liigutusi.

Žurnaal Capoeira rääkis 1985 ja Frigerio kiitis takka 1989:

Mõnitajad ütlevad, et see stiil [Regional] on täiesti ilma malíciata** ja asendab kavaldamise, petukauba ja täpse ajastamise toore atleetika, kiiruse ja jõuga.

M Moraes õpetab:

Kontrastiks [sirgetele sihtidele, otsestele rünnakutele, kangetele asenditele ja sümmeetrilistele vormidele] peaks angoleiro vältima meeldivate geomeetriliste kujundite moodustamist. Ta peaks mängima suletuna ja madalal, "murdma" liikumisi, kõõluma pea alaspidi ja tasakaalust väljas ning kohanduma vastasele, ükskõik kui kentsakas poos selle tulemusel ka ei teki.


* Senzala grupi poisid käisid paljude meistrite juures õppimas
** malícia ~ kavalus; selgitan hiljem pikemas postis

2 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

see pilt on kui raseeritud pullimunad silmaauku.

folha verde

Sven ütles ...

aitäh selle jubeda mõtte eest

nagu

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...