september 03, 2008

Miks capoeira ei ole tõhus võitluse aspektis


Ühel hetkel leiate ennast küsimast või leiavad teised teid sellise küsimusega: kas capoeira on efektiivne päris võitluses?

Kõige lihtsam vastus sellele on: kui sa ei õpi capoeirat kui võitlust, ja capoeira on selgelt enamus aega mittekontaktne, siis ei ole võitluses, kus kõik käiku lastakse, sellest suurt või mingit kasu!

Näiteks selgitab LoboGuara capoeira.com-is:

"[...] olenevalt sellest, KUIDAS sa harjutad, oled suuteline Capoeira-tehnikaid kasutama kiiremini.
Enamus võitluskunste õpetavad lihtsamaid, kõige otsesemaid ja kergemini kasutatavaid liigutusi esimesena, siis alles liiguvad keerlemise, petteliigutuste ja rohkema ruumi kasutamise juurde. Capoeiras tehakse seda tagurpidi, nii et mida me peame baasliigutuste seeriaks, on tegelikult üsnagi palju põimunud liigutusi. Algaja õpib liigutused ära, kuid ei suuda neid kasutada. Alles siis õpib ta mängima. HILJEM hakkab ta vaistma, kuidas vastast "märgistada" ja end mängu ajal alal hoida - sellest alustaks algaja igas teises võitluskunstis.

SA VÕIDAD MIDAGI MIDAGI KAOTADES

Sellel lähenemisel treeningule on positiivne efekt, sest voolavust ja tunnetuslikkust arendatakse palju rohkem, kui teistes võitluskunstides. Paljudes kunstides saavutab sellised oskused alles 5. astme Must vöö... Teisalt hakkab Capoeira-õpilane Capoeira-liigutusi kasutama palju hiljem kui keegi, kes praktiseerib otsesemat või lihtsamat võitluskunsti. Selle nõrgem pool on see, et kui just väga hea õpetaja teda selle eest ei hoidnud, siis on Capoeira harjutaja juba omandanud musklimälu koha pealt palju halbu harjumusi ja kaldub tegema liigutusi olles ennast esmalt pannud haavatavasse asendisse. Sellest harjumusest on raske lahti saada, kuid kui seda lõpuks suudetakse, saab Capoeirast jõuline võitluskunst sama palju kui see on nauditav mäng.

KUI Capoeirat õpetataks nagu teisi võitluskunste, siis õpetataks lähivõitluse kasutusvõimalusi kõigepealt. Siis õpitaks Capoeirat mängima nagu mängu. Midagi võidetaks, midagi kaotataks.

Palju "saladusi", millest räägitakse, peituvad oskuses olla lähivõitluses kompetentne. Paljud koolid pakuvad lähivõitlustreeningut alles graduado'le ehk baastreeningu lõpetanule.

Tegelikult pole "saladusi" olemas, sest [keha]füüsikat saab õppida igaüks. Kui sind aga nii õpetatakse, siis jäädki arvama, et mõned asjad jäävadki saladusteks. Palju edu sellega.
Kui Mestred viitavad saladusele, siis tavaliselt on see nende enda võime osata. (Mis võttis palju aastaid rasket treenimist.) Nad võivad müstifitseerida seda võimet nii palju kui tahavad, sest sa lihtsalt ei tea, mida muud uskuda."


Omapoolseks kommentaariks lisaks niipalju, et nagu paljud muud aspektid, on reaalne võitlusvõime capoeiras romantiseeritud - võibolla mõjutatuna illusioonist, et kunagised orjad võitlesid paljakäsi ja -jalu end valgete isandate alt vabaks, võibolla ülepeakasvanud egomatšoismist või võitlusosavuse valesse konteksti seadmisest. Capoeirista suutlikkust võidelda, tantsida ja mängida on mõtet võrrelda ainult teise capoeiristaga!

Nii et võtku pigem kauem aega ja tulgu lõpuks välja kaunimini, kui kohe või aasta pärast, et ühel hetkel ennast oimetult lõhkiste hambakaitsmetega võitlusringi põrandalt leida.

Kommentaare ei ole:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...